Ülke ekonomisi için önemli bir konuma sahip olan hazır giyim ve tekstil sektörü istihdam açısında oldukça geniş bir alana sahip olmaktadır. İhracat ve istihdamda ilerleme kat eden tekstil sektörü yaklaşık olarak 1 milyona yakın istihdam olduğu ve yaklaşık olarak 2017 Şubat ayıverilerine göre ise genellikle KOBİ niteliğinde olmak üzere 31.755 firmanın olduğu bilinmektedir.

 

İplik Robin Rafı ve Kalıp Askılığı Nedir?

 

Konfeksiyon ve hazır giyim sektöründe önemli bir alanda bulunan Türkiye, dünyanın en önemli üreticileri arasında yer almaktadır. Ayrıca ihracat alanında sektörel olarak %10 oranında bir pay ile önemli bir yüzde oluşturmaktadır. Tekstil, hazır giyim için önemli bir yere sahip olanlar ve olması gerekeneler arasında tekstil ekipmanları yerini almaktadır. Bu ekipmanlardan birisi olan iplik bobin rafı ve kalıp askılık düzeni sağlama konusunda ve işlerin ilerleyişini sağlamaya oldukça fayda sağlamaktadır.

 

İplik bobin rafı;  ipliklerin düzeni bir şekilde renklere göre ayrımı yapılarak ve çeşidine göre düzenlenmesine denilmektedir.

 

Askılık;Askılıkdaha çok konfeksiyonda kesimhanelerde ve Modelhaneler deiçi çıkartılankalıpları asmaya yaramaktadır. Ayrıca bu askılık pantolon,ceket ve gömlek, elbise gibi vücut beden çizimleri sıralama askıları olarak kullanılmaktadır.

 

İplik Robin Rafı ve Kalıp Askılığı Kullanım Alanları

 

 

Türkiye’de önemli bir yere sahip olan tekstil ve konfeksiyon, hazır giyim sektörü hem iştiham hem de ekonomik açıdan ülkeye faydası bulunan bir sektördür. Tekstilsektöründe ekipmanlar ve malzemeler önemli bir yere sahiptir.  Bu ekipmanlardan birisi olan iplik robin rafı ve kalıp askılığı daha çok giyim sektöründe, tuhafiyelerde ve tekstil sektöründe kullanımı yapılmaktadır.

 

İplik Robin Rafı ve Kalıp Askılığı Özellikleri

 

Ülke istihdam ve ekonomisine fayda sağlayan ve önemli bir yere sahip olan tekstil sektörünün vazgeçilmezi olan tekstil ekipmanları ve malzemelerinden iplik robin rafı ve askılığı özellikleri şu şekildedir;

 

  • Kalıp askılığı daha çok elbise kalıpları asmaya yarayan yardımcı bir üründür.
  • İplik bobin rafı ile iplik türleri ve rengine göre kolay bir şekilde ayrımı yapılabilmektedir.

 

Destek Hattı
Gönder