Tekstil sektörü diğer adı ile hazır giyim olarak anılmaktadır. Bu sektör Türkiye’de ekonomik olarak ve istihdam olarak önemli bir yere sahip olmaktadır. Tekstil sektöründe; iplik, örme, dokuma, boya, elyaf işlemesektörleri olmak şeklinde alt sektörlere ayrılmaktadır. Tekstil sektöründe ekipmanlar ve malzemeler olmazsa olmazıdır. Ekipmanlar ve malzemeler ile ürünlerin hızlı ve düzenli bir şekilde yapımı gerçeklemesine yardımcı olmaktadır. Tekstil sektörü Türkiye ekonomisin %10’luk kısmını oluşturmaktadır.

 

Parça Baskı Masası  Nedir?

 

Hazır giyim sektörü olarak tekstil; Deri, hazır giyim, örme vb. şekillerde sıralanmaktadır. Ekonomik kalkınma için kilit rol oynamaktadır. Ekipman ve malzemeler ile tekstil işletmeciliği kendini tamamlamaktadır. Tekstil ekipmanlarından biriside parça baskı masasıdır. Parça baskı kesilmiş olan giyişi parçalarının üzerine baskı yapılması olarak tanımlanmaktadır. Bunlar genelde; Çorap, eldiven, tişört vb. giysi ve aksesuarlardır. Bu baskının üzerinde yapıldı araç ise parça baskı masası olarak adlandırılmaktadır.

 

Parça Baskı Masası Özellikleri

 

 

Konfeksiyon sektörü diğer bir adı ile tekstil sektörü bir sanayi dalıdır. Bir tekstil sektöründe ekipman ve malzeme olmadan tam olarak tamamlanmaz. Bu ekipmanlardan biriside parça baskı masasıdır. Parça baskı masası özellikleri şu şekildedir;

 

  • Parça baskı masası daha özel ve güzel olan efektlerin elde edilmesi gerekli bir araçtır.
  • Sabit olması ve suntadan yapılmasından dolayı daha sağlam ve daha kullanışlı olmaktadır.
  • Konfeksiyonda olmazsa olmazlarından birisi olan parça baskı masası, baskı işlemi yapılması için gerekli olan önemli bir ekipmandır.

 

Parça Baskı Masası Kullanım Alanları

 

Parça baskı olarak bilinen daha çok giysiler üzerine yapılan bir baskı, şekil ve efekt olarak adlandırılmaktadır. Tekstil sanayisinde parça baskı yapılırken daha sabit durması ve üzerinde kolay bir şekilde baskı gerçekleştirmeye yarayan parça baskı masası daha çok tekstil, tişört baskı işi ile uğraşan fotoğrafçılar, giyim ile uğraşan butik vb. yerlerde kullanım alanı yaygındır. Parça baskı yapılırken, baskı yapılacak olan giysinin arka tarafından pat geçebileceğinden dolayı, sadece kesilmiş olan giysilerin baskısı yapılmaktadır. Ardından giyişi üzerine iğneler ile tutuşturularak belirlenen şekil yapılır.

 

 

 

.

 

Destek Hattı
Gönder